İrandaki Protestolar Ortadoğu’da Barışa Nasıl Yardımcı Olur

İran vatandaşları hem İran’a hem de Ortadoğu’ya zarar veren Molla’ları protesto etmek için ülke genelinde sokaklara çıktı. Halk, rejim karşıtı sloganları “Molla rejimini istemiyoruz”, “Rıza Shah barış içinde” ve “diktatörlüğe ölüm” gibi sözlere yer verdi.

Haberde, protestolar sırasında en az 29 kişi öldü, 3.700 kişi tutuklandı ve onlarca kişi yaralandı ve en az. kişi hapishanede öldürüldü.

Aynı zamanda İranlılar, dünya genelinde yaşadıkları ülkelerde gösterilere destek vermek için sokaklara döküldü.

Ekonomik sorunlar, su krizi, İran’da özgürlük yoksunluğu ve İslam rejiminin dış politikası, son protesto gösterilerinde İranlıların en büyük sorunlarını oluşturmuştur.

İran vatandaşları İslam rejimiyle boğuştular çünkü terör faaliyetleri için petrol parasını halkından ziyade bölgede harcıyor. İran rejimi Ortadoğu’da terörizmi desteklemek için her yıl milyonlarca dolar harcıyor. İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) güçleri Ortadoğu’da 14 ülkede operasyonlar yürütüyor.

Mollalar rejimi, bölgedeki vekalet savaşları aracılığıyla bölgedeki güvenliği tehlikeye atıyor. İran, Türkiye, Suriye, Irak, Yemen ve Afganistan’daki muhalefet gruplarını motive ederek komşularının iç meselelerine müdahale ediyor.

Bu para, gelişmekte olan sanayilere yardımcı olarak ülkedeki altyapı üzerine harcanabilir. Bu sorunlar turizmide etkilemektedir. Çünkü turistler, güvenlik sorunun yaşandığı ve duyulduğu bölgeye gitmek istemeyeceklerdir.

İran rejimi dünya için ciddi bir tehdittir. Çünkü bölge istikrarını tehlikeye atmaktadırlar.

İran rejimi değişirse, bölge halkı huzur içinde yaşayacak. İran rejimi değiştiği takdirde, İran bölgede güçlü. bir komşu olarak bölgeye huzuru getirecektir.

Bu nedenle, İran’daki rejim, barışçıl rejimle değiştiği takdirde Ortadoğu’da güvenliği sağlayacaktır.

Proudly powered by WordPress | Theme: Journey Blog by Crimson Themes.